DMVElite

DMVElite News

BSN Elite Hoops Summer League Schedule


The second annual BSN Elite Hoops Summer League at DeMatha tips off May 31 with 24 teams. DeMatha, Archbishop Carroll, Bishop O'Connell, Paul VI, Bishop McNamara, Gonzaga, Good Counsel, St. Marys Ryken, Cesar Chavez, WT Woodson, Edison, Middleburg Academy, North Point, Wise, Parkdale, Oxon Hill, Douglass, Central, Springbrook, Westlake, Flint Hill, St. Alban's, Riverdale Baptist and Princeton Day Academy are all taking part.

Here is the season schedule: 

Thursday 5/31   Friday 6/1        
6:00     6:00 Parkdale vs. Carroll      
7:30 DeMatha vs. O’Connell   7:30 Edison vs. Ryken      
9:00 Parkdale vs. Wise   9:00 WT Woodson vs. McNamara    
                 
Saturday 6/2   Sunday 6/3        
10:00 Central vs. Princeton Day   10:00 Parkdale vs. Princeton Day    
11:30 North Point vs. Ryken   11:30 Oxon Hill vs. Ryken      
1:00 Flint Hill vs. Paul VI   1:00 Central vs. Douglass    
2:30 DeMatha vs. Middleburg   2:30 DeMatha vs. Chavez    
4:00 Springbrook vs. O’Connell   4:00 Westlake vs. Paul VI    
5:30 Westlake vs. McNamara   5:30 Middleburg vs. Wise    
                 
Wednesday 6/6   Thursday 6/7        
6:00 Princeton Day vs. Riverdale   6:00 Carroll vs. McNamara    
7:30 Wise vs. WT Woodson   7:30 Edison vs. Good Counsel    
9:00 DeMatha vs. Gonzaga   9:00 DeMatha vs. North Point    
                 
Friday 6/8   Saturday 6/9        
6:00 Chavez vs. Westlake   10:00 Parkdale vs. Oxon Hill    
7:30 Springbrook vs. Middleburg   11:30 Flint Hill vs. Douglass    
9:00 Riverdale vs. O'Connell   1:00 Woodson vs. North Point    
      2:30 Chavez vs. Riverdale    
      4:00 Middleburg vs. O’Connell    
                 
Sunday 6/10   Wednesday 6/13      
10:00 Westlake vs. Princeton Day   6:00 Good Counsel vs. Carroll    
11:30 St. Alban’s vs. Edison   7:30 Riverdale vs. Paul VI    
1:00 Douglass vs. Riverdale              
2:30 Central vs. Wise              
4:00 Flint Hill vs. Oxon Hill              
5:30 Middleburg vs. Paul VI              
                 
Thursday 6/14   Friday 6/15        
6:00 McNamara vs. Gonzaga   6:00 Chavez vs. Springbrook    
7:30 DeMatha vs. Princeton Day   7:30 Middleburg vs. Gonzaga    
9:00 O’Connell vs. Chavez   9:00 Douglass vs. Westlake    
                 
Saturday 6/16   Sunday 6/17        
10:00 Oxon Hill vs. Central   11:30 Good Counsel vs. Gonzaga    
11:30 GC vs. McNamara   1:00 Central v. Carroll      
1:00 Flint Hill vs. Princeton Day   2:30 Parkdale vs. North Point    
2:30 Carroll vs. WT Woodson   4:00 Springbrook vs. Paul VI    
4:00 Wise vs. Ryken   5:30 St. Alban’s vs. McNamara    
5:30 O’Connell vs. Gonzaga              
                 
                 
Thursday 6/21   Friday 6/22        
6:00 St. Alban’s vs. Good Counsel   6:00 Douglass vs. Springbrook    
7:30 Chavez vs. Middleburg   7:30 Carroll vs. Ryken      
9:00 Parkdale vs. Edison   9:00 Central vs. North Point    
                 
Saturday 6/23   Thursday 6/28        
10:00     6:00 St. Alban’s vs. Gonzaga    
11:30 Oxon Hill vs. Westlake   7:30 Douglass vs. O’Connell    
1:00 McNamara vs. Ryken   9:00 Flint Hill vs. Carroll      
2:30 DeMatha vs. Douglass              
4:00 Springbrook vs. Princeton Day              
5:30 Chavez vs. Gonzaga              
                 
Friday 6/29   Saturday 6/30        
6:00 Riverdale vs. Oxon Hill   10:00 McNamara vs. Parkdale    
7:30 Edison vs. Central   11:30 WT Woodson vs. Gonzaga    
9:00 Westlake vs. Wise   1:00 Good Counsel vs. Ryken    
      2:30 Westlake vs. North Point    
      4:00 Springbrook vs. Oxon Hill    
      5:30 Wise vs. Riverdale      
                 
Sunday 7/1   No Games 7/4 -7/11      
10:00 Central vs. McNamara              
11:30 North Point vs. Riverdale              
1:00 St. Alban’s vs. Ryken              
2:30 Gonzaga vs. Paul VI              
4:00 Parkdale vs. Good Counsel              
5:30 Westlake vs. Edison              
                 
Thursday 7/12   Friday 7/13        
6:00 St. Alban’s vs. Parkdale   6:00 Douglass vs. Chavez    
7:30 Middleburg vs. Douglass   7:30 Flint Hill vs. North Point    
9:00 WT Woodson vs. Good Counsel   9:00 St. Alban’s vs. Carroll    
                 
Saturday 7/14   Sunday 7/15        
10:00 Central vs. St. Alban’s   10:00 WT Woodson vs. St. Alban’s    
11:30 Edison vs. Flint Hill   11:30 Edison vs. Riverdale    
1:00 Middleburg vs. Princeton Day   1:00 Flint Hill vs. Wise      
2:30 WT Woodson vs. Ryken   2:30 Paul VI vs. Douglass    
4:00 Springbrook vs. Wise   4:00 DeMatha vs. Oxon Hill    
5:30 Westlake vs. Carroll   5:30 Chavez vs. Princeton Day    
7:00 Chavez vs. Paul VI              
                 
                 
Friday 7/20   Saturday 7/21        
6:00 Central vs. Good Counsel   11:30 Flint Hill vs. McNamara    
7:30 Middleburg vs. Oxon Hill   1:00 Ryken vs. Gonzaga      
9:00 Princeton Day vs. O’Connell   2:30 Parkdale vs. WT Woodson    
      4:00 DeMatha vs. Wise      
      5:30 Paul VI vs. O’Connell    
      7:00 North Point vs. Springbrook    
      10:00 WT Woodson vs. Edison    
Sunday 7/22              
10:00 Riverdale vs. Carroll              
11:30 Flint Hill vs. Good Counsel              
1:00 Oxon hill vs. O'Connell              
2:30 DeMatha vs. Paul VI              
4:00 Edison vs. Springbrook              
5:30 St. Albans vs. North Point              

 

PLAYOFFS

               
Thursday, 7/26
Game 1/ 6:30pm (6) North Point vs (11) Paul VI
Game 2/ 8:00pm (5) DeMatha vs (12) Central
 
Friday, 7/27
Game 3/ 6:30pm (8) Princeton Day vs (9) Wise
Game 4/ 8:00pm (7) Middleburg vs (10) McNamara
 
Saturday, 7/28
Game 5/ 11:00 (3) O'Connell vs Game 1 Winner
Game 6/ 12:30 (2) Riverdale Baptist vs Game 4 Winner
Game 7/ 2:00 (4) Carroll vs Game 2 Winner
Game 8/ 3:30 (1) Good Counsel vs Game 3 Winner
 
Sunday, 7/29
Game 9/ 11:00 Game 5 Winner vs Game 6 Winner
Game 10/ 12:30 Game 7 Winner vs Game 8 Winner
2:00 All-Star Game #1
3:15 All-Star Game #2
 
Monday 7/30, Championship
7:00pm Game 9 Winner vs Game 10 Winner