2017 Governor's Challenge: Day 2 Scores

Results from Day 2 at the 2017 Governor’s Challenge:

WICOMICO YOUTH & CIVIC CENTER

PARKSIDE (MD) 69, RANDALLSTOWN (MD) 57
2018 forward Tyler Poulson posted 29 points and 11 rebounds - both game-highs -  to lead Parkside to victory in the Delmarva Power consolation game.


Poulson was dominant in the second half, recording 20 of his points and 9 of his rebounds after the break. 20198 guard Khalid Gates added 12 points for Parkside.

2018 Cameron Isaacs led Randallstown with 21 points, while 2018 Ryzshaud Thornton had 11 and 2018 Phillip Rollins 10.


WALKERSVILLE (MD) 80, JM BENNETT (MD) 74 (4 OT)

2018 guard Josh Polce went for 28 points and 15 rebounds as Walkersville outlasted JM Bennett in quadruple overtime - the longest game in Governor’s Challenge history - in the Salisbury Physical Therapy Bracket consolation game.
 

Walkersville pulled down 24 offensive rebounds and registered 20 second-chance points.
 

2018 forward Jeremiah Sweet chipped in 13 points and pulled down a game-high 17 rebounds, and 2018 guard Hunter Cleaver added a double-double of his own with 13 points and 14 rebounds -- both for Walkersville.
 

2018 guard Montaze Jefferson led Bennett with 31 points, seven rebounds and five assists.

HARFORD TECH (MD) 59, ARCHBISHOP CURLEY (MD) 57
Harford Tech outscored Curley 28-19 in the second half to rally back and claim the Salisbury Physical Therapy Bracket Championship.

The Cobras trailed by as many as 14 points in the first half. 2018 forward Anthony Ifeacho finished with 15 points and 7 rebounds, while 2018 wing Jordan Bright had 13 points and 8 boards.

2020 guard Caleb Johnson led Curley with 14 points, 2018 center Brenden Medley-Bacon 12 points and 13 rebounds, and 2019 guard Travis Dobbins 11 points.

TAKOMA ACADEMY (MD) 84, ATHOLTON (MD) 54

Four players scored in double figures for Takoma Academy, which routed Atholton to advance to the Bracket 7 title game on Thursday.
 

2020 guard Mike Brown had a game-high 17 points to go along with six rebounds. Jordan Marsh scored 15 points and chipped in three rebounds, three assists and three steals. 2018 wing Miles Weaver contributed 12 points and five rebounds.
 

2019 guard Phillip Mitchell paced Atholton with 15 points on 6-for-10 shooting.

OAKDALE (MD) 69, CH FLOWERS (MD) 66

2019 guard Collin Schlee erupted for 40 points and six steals to lift Oakdale past CH Flowers for the Delmarva Power Bracket title.
 

Schlee, who had seven points in the final minute and played the entire second half with four fouls, finished 14-for-19 from the floor and connected on his 4 of 9 attempts from deep. He also made all eight of his free throws.
 

2019 guard Cornelius Hawkins led Flowers with 19 points on 4-for-6 from deep, seven rebounds and four assists.

ST. JOES BY THE SEA (NY) 69, EDMONDSON-WESTSIDE (MD) 63

2020 guard Gerard Nicolson scored 19 points and dished seven assists and 2018 guard Ryan Scelzi had 16 points as St. Joe’s by the Sea held off Edmondson down the stretch to advance to the Session II Bracket 7 title game.

St. Joe’s led by 22 with 5:01 left in regulation before the Red Storm brought it to two possessions in the final minute.

Teon Gardner led all scorers with 26 points and added five rebounds, four assists and three steals.

WEST MECKLENBURG (NC) 76, POLYTECH (DE) 65

2018 center Elijah Lockhart put up 28 points, 12 rebounds, four steals and three blocks to send West Mecklenburg past Polytech.

The North Carolina squad scored 56 points in the paint and managed the double-digit win without a 3-point basket.

2018 forward Jahfari Francois scored 15 points and pulled down seven rebounds. 2018 guard Jalen Moore had 14 points on 6-for-7 shooting, six rebounds, five assists and three steals.

2019 guard Brandin Odidike led Polytech with 16 points and eight rebounds.
 

BALTIMORE POLY (MD) 81, RIVERDALE BAPTIST (MD) 57
Poly outscored Riverdale Baptist 26-8 in the second quarter to blow the game open and cruise past the Crusaders in a highly-anticipated DMVelite Showcase matchup.

2018 guard and Long Beach State commit Demetrius Mims had 23 points to lead Poly, while 2020 forward Justin Lewis had 15 points and 11 rebounds and Rahim Ali added 11.

2018 guard and Tennessee-Chattanooga commit Donovann Toatley had a game-high 25 points for Riverdale.

 

VIRGINIA ACADEMY 56, OLYMPIC (NC) 53 (OT)
2018 guard Kobe Tigney hit the go-ahead jumper and a free throw in the final seconds to cap Virginia Academy’s rally against Olympic. He finished with a game-high 20 points.

The Patriots trailed by 9 early, but recovered to send the game to overtime. 2020 guard Amir Nesbitt had 17 points for Virginia Academy.

2018 forward Jalen Harris had 14 points and 2020 guard Joshua Banks 12 for Olympic.

LEGACY EARLY (SC) 81, FATHER HENRY CARR (CN) 64
2018 guard Dontrell Shuler had a game-high 24 points and Wake Forest commit Sharone Wright (2018 guard) added 19 as Legacy opened up a big lead in the second half en route to victory.


The Lions led 38-34 at halftime, but outscored Father Henry Carr 27-16 in the third quarter to take control.

2018 guard Dominic Bakuteka had 15 points and 2020 guard Josh Morgan 11 for the Crusaders.

WILSON (DC) 62, CANADA TOPFLIGHT ACADEMY (CN) 55
Four players scored in double figures as Wilson pulled away late to beat Canada Topflight Academy in Wednesday’s nightcap.

2018 guard Ayinde Hikim and 2020 guard Dimingus Stevens had 14 points apiece while 2019 wing Ricardo Lindo and 2019 center Josiah Marable had 13 each.

2018 forward David Mulla had 13 and 2018 guard Khaleem Sarazin 10 for Canada Topflight.

WICOMICO HIGH SCHOOL

MARDELA (MD) 55, CONCORDIA PREP (MD) 52
2019 guard Jarren Smith’s bucket And 1 in the final 20 seconds proved to be the difference as Mardela pulled out a tough win in the Bracket 5 consolation game.

2019 guard Syncere Pinkett had a game-high 18 points for Mardela, which also got 16 from Smith.

2021 forward Clarence Obiajulu had 17 points and 13 rebounds for Concordia Prep, while 2019 forward Nimrod Wescott had 10 points and 10 boards.

NEW AREA ACADEMY (MD) 54, CAMBRIDGE SOUTH DORCHESTER (MD) 41

2018 forward Khalih Williams led New Era to the win with a game high of 20 points while pulling down 10 rebounds. Williams had help from New Era’s long, 6’7, 2018 big man Quincy McCoy, who added 14 rebounds (7 offensive) along with 8 point and 3 blocks.

 

2018 guard Zekhai Cornish was the only player to score over 6 points for Cambridge South Dorchester with 11 points, 5 rebounds and a team high 4 assists.

HARFORD CHRISTIAN (MD) 49, SALISBURY SCHOOL (MD) 43
2018 guard Derreck Orr scored 15 of his game-high 26 points in the second half to lead Harford Christian to the Bracket 5 Championship.

2018 guard Darin Miller had 10 for Harford Christian.

2018 guard Brock McCabe led the Dragons with 13 points, while 2018 forward Martin Abraham had 11 and 2021 guard Josh Lewis 10.

INDIAN RIVER (DE) 68, CARVER VO-TECH (MD) 59

In what was a more dominating effort than the final score indicated, Indian River was propelled by 2019 guard Jamier Felton’s all-around game line of 26 points (12-17 FGA), 6 rebounds, 5 assists and 3 steals as he was everywhere on the floor.

 

2021 forward Lenard Taylor’s game high 32 points on an efficient 14-21 shooting (2-4 3PA, 2-4 FTA) with 8 rebounds (6 offensive) and 6 steals wasn’t enough for Carter Vo-Tech.

KEMPSVILLE (VA) 57, LAUREL (DE) 52
2019 forward Tyson Brown had a monster game with 22 points and 15 rebounds to lead the Chiefs to the the Bracket 4 Championship.

2018 Guard Malik Jordan had 12 points for Kempsville.

2018 guard Eric Pilot had 28 points to carry the Laurel offense, which had no other players score in double figures.

SUSSEX TECH (DE) 88, SEED SCHOOL (DC) 62
Four players scored in double figures to lead the Ravens to the Bracket 3 championship.


Sussex Tech 2018 guard Jaquan Burton led all scorers with 29 points, 2020 guard Ricky Kane 14, 2018 guard Elshaddai Mifflin 12 and 2018 forward Kamron Williams 10.

2020 guard Kenneth Riley had 27 points to lead SEED, which got 15 from 2019 guard Zachary Clark.

JM BENNETT HIGH SCHOOL

[JV BOYS] SUSSEX TECH (DE) 75, WICOMICO (MD) 65
Brandon Troyer scored a team-high 16 points and added 9 rebounds in their win over Wicomico. Jeremiah Barkley posted a game-high 24 points and 13 rebounds for Wicomico.

 

NANDUA (VA) 74, QUEEN ANNE’S COUNTY (MD) 54

2018 guard Jaylen Smith put up some impressive numbers in their win over Queen Anne’s County, finishing with 22 points, 7 assists, 6 rebounds, and 5 steals. 2019 guard Nick Dunkerly finished with a team-high 12 points for Queen Anne’s County.

CRISFIELD (MD) 71, BEN FRANKLIN (MD) 65
Bracket #4 Consolation

2020 guard CorTrey Fontaine finished with a game-high 23 points and 2019 guard Ryan Waters finished with 21 points enroute to a win over Ben Franklin. 2018 guard Travis Jordan posted a team-high 14 points and 2020 forward Cameron Miller posted 10 points and 11 rebounds for the Bayhawks.

[GIRLS] THOMAS WOOTTON (MD) 78, WICOMICO (MD) 52

Thomas Wootton got a huge boost from 2018 guards Katie Gillick and Aliya Rahman posting 23 and 21 points in their win over Wicomico. 2020 forward Aaliyah Harris finished with a team high 13 points and teammate Amari Williams finished with 10 points and 9 rebounds for the Lady Indians.

[GIRLS] ST. ANDREWS EPISCOPAL (MD) 47, PARKSIDE (MD) 34

2020 forward Brooke Anya posted a team-high 13 points and 10 rebounds as they cruise past Parkside to a victory. 2021 forward Jacqueline Wright  finished with 13 points and 8 rebounds for the Lady Rams.

[GIRLS] JM BENNETT (MD) 50, KEMPSVILLE (VA) 61
2018 guard Chelsea Thompson finished with 22 points and 8 rebounds while teammate, 2020 guard Malia McCoy finished with 17 points in their victory over JM Bennett. 2020 forward Kylie Hudson finished with a game-high 12 rebounds for the Lady Chiefs. 2020 guard Zy’Aire Smullen posted a team-high 19 points and 2021 guard Mekara Hanson posted 15 points and 7 rebounds. 2020 forward Olivia Owens had a team-high 11 rebounds for Kempsville.


UNIVERSITY OF MARYLAND-EASTERN SHORE

[JV BOYS] EDMONDSON-WESTSIDE (MD) 70,  STEPHEN DECATUR (MD) 56
Brandon Troyer scored a team-high 16 points and added 9 rebounds in their win over Stephen Decatur. Teammate, Jordan Harper finished with 11 points, 8 assists, and 7 rebounds. For Wicomico, Jeremiah Barkley finished with a game-high 24 points and 13 rebounds.

[GIRLS] SUSSEX TECH (DE) 62, THOMAS STONE (MD) 28
Camille Scott and Janiya Stevens had 11 points apiece to lead Sussex Tech to an easy victory over Thomas Stone.

Ranaza Daniels had 11 points to lead Thomas Stone.

[GIRLS] URBANA (MD) 57, POCOMOKE (MD) 29
Kendall Haggerty had 22 points and 5 steals while Courtney Dillman had 7 points, 6 rebounds and 3 assists to lead Urbana over Pocomoke.

Tierra Thomas led Pocomoke with 11 points.

[GIRLS] DAMASCUS (MD) 40, STEPHEN DECATUR (MD) 32
Makenzie Crigger had 12 points while Drew Dunathan and Clare Bradshaw had 10 apiece to carry Damascus past Stephen Decatur.


Amya Mumford led Decatur with 18 points and 11 rebounds.

[GIRLS] LINGANORE (MD) 35, ST. JOES BY THE SEA (NY) 30
Linganore’s Olivia Weinel had 13 points and 7 rebounds as Linganore advanced to a Bracket Championship game against McDonogh.

Ashley Marrocco had 10 points and 4 rebounds to lead St. Joe’s By The Sea.

[GIRLS] MCDONOGH (MD) 70, LANGLEY (VA) 45
Kayla Liles had 21 points and 4 steals, Taleah Dixon added 14 points and 3 steals and Treasure Valdez had 13 rebounds as McDonogh picked up another dominating victory at the Governor’s Challenge.

Rana Azud led Langley with 13 points and 5 rebounds.