2017 All-Governor's Challenge Teams


2017 ALL-GOVERNORS CHALLENGE TEAMS

BOYS VARSITY DIVISION

DMVELITE SHOWCASE MOP
Demetrus Mims, Poly (Md.) 2018 Guard

BRACKET DIVISION MOP
Collin Schlee, Oakdale (Md.) 2019 Guard

PREP SCHOOL DIVISION MOP
Cole Swider, St. Andrews (RI) 2018 Forward

GIRLS DIVISION MOP
Kaila Liles, McDonogh (Md.) 2018 Guard

DMVELITE SHOWCASE TEAM


MOP: Demetrus Mims, Poly (Md.) 2018 Guard
The Long Beach State commit averaged 21 points, 7.5 rebounds and 2 blocks per game for the Engineers.

1ST TEAM

Nah’Shon Hyland, St. George’s (DE) 2019 Guard
Myreon Jones, Lincoln Academy (Ga.) 2018 Guard

Amir Nesbitt, Virginia Academy 2020 Guard
Dereon Seabron, Lake Taylor (Va.) 2018 Wing
Dimingus Stevens, Wilson (DC) 2020 Guard


2ND TEAM
Jalen Harris, Olympic (NC) 2018 Guard
Ayinde Hikim, Wilson (DC) 2018 Guard
Dontrell Shuler, Legacy Early (SC) 2018 Guard
Moulaye Sissoko, Lincoln Academy (Ga.)

Michael Wynn, Liberty Heights (NC) 2018 Guard

3RD TEAM
Jermaine Harris, Rock Creek Christian (Md.) 2018 Forward
Justin Lewis, Baltimore Poly (Md.) 2020 Forward
Ricardo Lindo, Wilson (DC) 2018 Wing
Lequan Pettit, Wicomico (Md.) 2018 Guard

Jalen Rucker, Gilman (Md.) 2019 Guard


HONORABLE MENTION
Jordan Baker, Wicomico (Md.) 2020 Guard
Joshua Banks, Olympic (NC) 2020 Guard
Damion Baugh, Lincoln Academy (Ga.) 2018 Guard
Joe Bryant Jr., Lake Taylor (Va.) 2018 Guard
Churchill Bounds, Stephen Decatur (Md.) 2020 Center
Jyare Davis, Sanford (DE) 2020 Guard
Jay Heath, Wilson (DC) 2019 Guard
Jalen Jordan, Lake Taylor (Va.) 2018 Forward
Josiah Marable, Wilson (DC) 2018 Forward
Hassan Perkins, Sanford (DE) 2020 Guard
Jon Preston, Rock Creek Christian (Md.) 2018 Guard
Khalil Robinson, Gray Collegiate (SC) 2019 Guard
Ciaran Sandy, Gilman (Md.) 2018 Forward
Harouna Sissoko, Lincoln Academy (Ga.)
Kobe Tigney, Virginia Academy 2018 Guard
Donovann Toatley, Riverdale Baptist (Md.) 2018 Guard
Sharone Wright, Legacy Early (SC) 2018 Guard

 

BRACKET DIVISION TEAM


MOP: Collin Schlee, Oakdale (Md.) 2019 Guard
Schlee averaged 31 points per game while shooting a red-hot 24-of-34 from the field and posting 4 rebounds, 4 steals and 2.5 assists per game as the Bears won the Delmarva Power Bracket title.

1ST TEAM
Antwan Epps, Bishop Sullivan (Va.) 2019 Guard
Elijah Lockhart, West Mecklenburg (NC) 2018 Forward
Aminu Mohammed, Archbishop Carroll (DC) 2021 Wing

Derreck Orr, Harford Christian (Md.) 2018 Guard

Dallas Wilson, Churchland (Va.) 2018 Forward


2ND TEAM
Jonathan Badmus, Wagner (NY) 2018 Forward
Abraham Deng, Valley Forge Military (Pa.) 2018 Center
Savion Gallion, Thurgood Marshall (DC) 2018 Guard
Arion Lewis, Valley Forge Military (Pa.) 2018 Guard

Woody Newton, McKinley Tech 2019 Forward

3RD TEAM
Emmanuel Aghayere, South Lakes (Va.) 2018 Forward
Christopher Christian, King’s Christian (Md.) 2019 Guard

Eden Davis, Dover (DE) 2020 Guard
Joel Kabimba, Middleburg (Va.) 2019 Wing
Lawrence Martin, Cesar Chavez (DC) 2018 Guard

HONORABLE MENTION

Joey Adams, North Caroline (Md.) 2018 Guard
Jordan Bolder, Capital Christian (Md.) 2018 Guard
Nasiem Brantley, Howell (NJ) 2018 Guard
Jaquan Burton, Sussex Tech (DE) 2018 Guard
Laday Cooper, Harford Tech (Md.) 2019 Guard
Jamier Felton, Indian River (DE) 2019 Guard
JaShaun Freeman, Kent County (Md.) 2020 Guard
Montaze Jefferson, JM Bennett (Md.) 2018 Guard
Jordan Johnson, Annapolis Area Christian (Md.) 2019 Guard
Judah Jordan, Capital Christian (Md.) 2019 Guard

Malik Jordan, Kempsville (Va.) 2018 Guard
Nicholas Lang, Linganore (Md.) 2018 Guard
William Leach, IDEA (DC) 2018 Guard
Nate Mister, Benjamin Franklin (Md.) 2018 Guard
Gerard Nicholson, St. Joseph By The Sea (NY) 2020 Guard
Marius Ntwari, Valley Forge Military (Pa.) 2018 Center
Clarence Obiajulu, Concordia Prep (Md.) 2021 Forward
Kenneth Riley, SEED (DC) 2020 Guard

Kenan Sarvan, Bishop Sullivan (Va.) 2019 Forward
Ryan Scelzi, St. Joe’s By The Sea (NY) 2018 Guard
Josh Sproul, Washington (Md.) 2018 Guard

Joey Squeri, Walt Whitman (Md.) 2018 Guard
Lenard Taylor, Carver Vo-Tech (Md.) 2021 Guard
Tyneze Warner, North Caroline (Md.) 2018 Guard

PREP SCHOOL BOYS  DIVISION

 

MOP: Cole Swider, St. Andrews (RI) 2018 Forward
The Villanova commit was as good as advertised, showcasing his inside-outside offensive repertoire while leading the Saints to a 3-0 record. He closed out his time in Salsbury by taking home the M&T Bank 3-Point Shootout championship.

1ST TEAM
Dominic Bakuteka, Father Henry Carr (CN) 2018 Guard
Brycen Goodine, St. Andrews (RI) 2019 Guard
David Mulla, Canada Topflight Academy 2018 Forward

Marques Watson, Quality Education (NC) 2018 Guard
Jevon Westcarth, Canada Topflight Academy 2018 Guard


2ND TEAM
Robert Baum, St. Andrews (RI) 2019 Guard

Jaren English, Quality Education (NC) 2018 Forward
Zion Fluellen, Quality Education (NC) 2018 Forward
Atik Gilao, Canada Topflight Academy 2019 Forward
Josh Morgan, Father Henry Carr (CN) 2020 Guard

HONORABLE MENTION
Ryle Burley, Scotland Campus Sports (Pa.) 2018 Guard
Charnier DeVillasee, New York International 2018 Guard
Devion Earl, Capital Christian (Md.) 2018 Guard
Khaleem Sarazin, Canada Topflight Academy 2018 Guard
Nevin Zink, St. Andrews (RI) 2018 Center

GIRLS VARSITY DIVISION


MOP: Kaila Liles, McDonogh (Md.) 2018 Guard
The Elon-bound senior averaged 19.5 points per game as the Eagles completed yet another dominating trip to the Governor’s Challenge, picking up two wins by an average of nearly 30 points to capture the Bracket 1 championship.

1ST TEAM

Eve Bernardoni, Walkersvillle (Md.) 2019 Guard
Aleah Nelson, McDonogh (Md.) 2019 Guard
Mekara Hanson, JM Bennett (Md.) 2021 Guard

Jordn Odom, Gaithersburg (Md.) Guard

Natasha Pacheco, WT Woodson (Va.) 2019 Guard


2ND TEAM

Kayla Cook, Mardela (Md.) 2018 Guard

Zy’Aire Smullen, JM Bennett (Md.) 2020 Guard

Jessica Booth McDonogh (Md.) 2019 Guard

Jacqueline Wright, Parkside (Md.) 2021 Forward

Sarah Wilson, WT Woodson (Va.) 2020 Forward


3RD TEAM

Brook Anya, St. Andrews (Md.) 2020 Forward

Anaya Mumford, Stephen Decatur (Md.) 2018 Forward

Leyanna Pettit, Wicomico (Md.) 2020 Guard

Janiya Stevens, Sussex Tech (DE) 2019 Forward

Chelsea Thompson, Kempsville (Va.) 2018 Guard


HONORABLE MENTION
Rana Azaud, Langley (Va.) 2018 Forward
Jordyn Callaghan, Langley (Va.) 2018 Guard
Katie Gillick, Wootton (Md.) 2018 Guard
Lisa Kneebone, Urbana (Md.) 2018 Guard
Gracie Gardner, Worcester Prep (Md.) 2019 Forward
Kendall Haggerty, Urbana (Md.) 2018 Guard
Kylie Hudson, Kempsville (Va.) 2020 Forward

Zoey Goldberg, Wootton (Md.) 2021 Guard
Ashley Marrocco, St. Joe’s By The Sea (NY) 202 Guard
Jessica Mitchell, Linganore (Md.) 2018 Forward
Airelle Parker, Sussex Tech (DE) 2019 Guard
Ajae Petty, New Town (Md.) 2018 Forward
Alexis Phillips, Wicomico (Md.)

Aliya Rahman, Wootton (Md.) 2018 Guard
Tyaisha Wongus, Wicomico (Md.) 2018 Forward