2016 All-Governor's Challenge Teams

2016 ALL-GOVERNOR’S CHALLENGE TEAMS

BOYS VARSITY DIVISION

DMVelite Showcase MOP
Tavon Jones, Linden (N.J.) 2018 Guard
The highly-touted Jones (Pictured) averaged 18 points, 4 assists and 2.3 steals per game while leading the Tigers to a 3-0 mark in their Governor’s Challenge debut.

Bracket MOP
Darius Dangerfield, Harford Tech (Md.) 2017 Guard
Dangerfield averaged 27 points per game in two victories to lead the Cobras to the Session 2, Bracket 6 championship.

1st Team
Keve Aluma, Stephen Decatur (Md.) 2017 Forward
Nic Claxton, Legacy Charter (S.C.) 2017 Forward
Sherif Kenney, Rock Creek Christian (Md.) 2019 Guard
Immanuel Quickley, John Carroll (Md.) 2018 Guard
Dee Barnes, King’s Christian (Md.) 2018 Guard

2nd Team
Tyler Foster, Middleburg (Va.) 2017 Guard
Jason Gibson, Sidwell Friends (D.C.) 2019 Guard
Malik Jordan, Kempsville (Va.) 2018 Guard
Kevon Voyles, Stephen Decatur (Md.) 2018 Guard
Jamal Washington, Potomac (Va.) 2017 Guard

3rd Team
Saddiq Bey, Sidwell Friends (DC) 2018 Guard
Donald Brewer, Theodore Roosevelt (DC) 2017 Forward
Ely Camp, Potomac (Va.) 2018 Guard
Quinton Drayton, Bowie (Md.) 2017 Guard
Brayden Gault, Battlefield (Va.) 2018 Wing

Honorable Mention
Martin Abraham, Salisbury School (Md.) 2018 Forward
George Anderson, SEED (D.C.) 2017 Guard
Adrian Beasley, Tallwood (Va.) 2017 Forward
Kobe Colston, Blake (Md.) 2017 Guard
Kyhari Dawson, Charlotte Basketball Academy (NC) 2017 Forward
Myles Douglas, Aberdeen (Md.) 2017 Wing
Ameer Fisher, Snow Hill (Md.) 2018 Guard
Brandon Joseph, Annapolis Area Christian (Md.) 2018 Forward
Nicholas Lang, Linganore (Md.) 2018 Guard
Tyrone Matthews, Pocomoke (Md.) 2017 Guard

Amir Nesbitt, Bishop Sullivan (Va.) 2020 Guard
Devin Nicholson, St. Joe’s By The Sea (NY) 2018 Guard
Nana Opoku, Potomac (Va.) 2017 Forward
Dereck Orr, Harford Christian (Md.) 2018 Guard
Tyrese Purnell, St. Peters & Paul (Md.) 2018 Wing
Abass Sallah, Sidwell Friends (DC) 2017 Guard
Joey Squeri, Walt Whitman (Md.) 2018 Guard
Keleaf Tate, Cesar Chavez (DC) 2017 Guard
John Taylor, Wicomico (Md.) 2018 Guard

D’Angelo Tull, King’s Christian (Md.) 2018 Guard
Mikey Watkins, Linden (NJ) 2018 Guard
Jihar Williams, Friends (Md.) 2017 Guard
Rae’Quan Williams, Parkside (Md.) 2017 Guard

PREP SCHOOL BOYS DIVISION

Most Outstanding Player
Justin Route, Capitol Christian (Md.) 2017 Guard
The Bowie State commit averaged 18.7 points, 11 rebounds 3 assists and a block per game for the Warriors, who won all three of their contests.

1st Team
Brandon Bornelus, TLAP Sports (Fla.) Guard
Derrick Bussey, New York International Guard
Teshaun Hightower, Mt. Zion Prep (Md.) Guard
Kollin Mitchell, Capitol Christian (Md.) Guard
Isaiah Whaley, Mt. Zion Prep (Md.) Forward

2nd Team
Keith Duffin, Capitol Christian (Md.) Wing
Isaiah Miles, Capitol Christian (Md.) Wing
Donnell Stafford, Euro Lions Guard
Obadiah Toppin, Mt. Zion Prep (Md.) Forward
Marcus Wesley, Charlotte Basketball Academy (NC) Guard

Honorable Mention
Daryl Bones, Mt. Zion Prep (Md.) Guard
Blake Buckner, New York International Guard
Lydell Geffard, Charlotte Casketball Academy (NC) Guard
Maurice Gentry, Capitol Christian (Md.) Guard
Joshua Hayes, TLAP Sports (Fla.) Guard
Ben Remmers, New York International Forward
Desmond Rene, Capitol Christian (Md.) Guard

GIRLS VARSITY DIVISION

Most Outstanding Player
Gia Esposito, St. Joes By The Sea (NY) Guard
Esposito averaged an event-high 23.5 points per game - dropping a Division-best 30 against Wicomico - to lead the Vikings to a bracket championship.


1st Team
Amanda Allen, Sherwood (Md.) 2017 Guard
Kayla Liles, McDonogh (Md.) 2018 Guard
Abby Meyers, Walt Whitman (Md.) 2017 Guard
Aleah Nelson, McDonogh (Md.) 2019 Guard
Lauren Park-Lane, Sanford School (DE) 2019 Guard

2nd Team
Taleah Dixon, McDonogh (Md.) 2018 Guard
Alexandra Mikaele, St. Andrews (Md.) 2018 Guard
Lexie Van Kirk, Stephen Decatur (Md,) 2017 Forward
Kamrin Weimer, Southern Garrett (Md.) 2017 Guard
Olivia Meyers, Walt Whitman (Md.) 2017 Forward

Honorable Mention
Eva Bernardoni, Walkersville (Md.) 2019 Forward
Elizabeth Bucy, Langley (Va.) 2017 Forward
Katie Gillick, Thomas Wootten (Md.) 2018 Guard
Allie Kubeck, Sanford (DE) 2020 Forward
Jessica Mitchell, Linganore (Md.) 2018 Forward
Amya Mumford, Stephen Decatur (Md.) 2018 Forward
Brianna Robisky, St. Joe’s By The Sea (NY) 2017 Forward
Courtney Roth, Southern Garrett (Md.) 2018 Guard
Savanna Schultz, Stephen Decatur (Md.) 2017 Guard
Samantha Winter, St. Andrews (Md.) 2017 Guard